Photoshop Araç Kutusu [TAKIM KUTUSU]

Photoshop, Illustrator, Fireworks gibi Adobe' a ait programlarla ilgili konular burada toplansın.

Moderatör: Shanex

Moderatör
Mesajlar: 621
Kayıt: 12 Kas 2014, 00:38

Photoshop Araç Kutusu [TAKIM KUTUSU]

Okunmamış mesajgönderen jennylynn » 13 Kas 2014, 13:05

Rectangual Marquee Tool (İşaret aracı): Resim üzerinde istediğimiz alanı seçmemizi sağlar.
Kullanım: Seçim işlemini yapabilmek için, özelliği Seçili hale getirin. Mouse'un sol tuşunu Basılı tutarak seçmek istediğiniz alanı tarayın. Dört farklı seçenek sunar.

Rectangual Marquee Tool (Dörtgen İşaretleme Aracı): Kare, dikdörtgen gibi şekil seçimleri yapabiliriz.

Oval Marquee Tool (Elips Şekilli İşaretleyici Araç): Elips, daire gibi şekil seçimleri yapabiliriz.

Tek Satır Marquee Tool (Tek Sıra İşaretleme Aracı): Tek sıra çizgi seçimleri yapabiliriz.

Tek Columb Marquee Tool (Tek Sütun İşaretleme Aracı): Tek sütün çizgi seçimleri yapabiliriz.
"Dörtgen İşaret Aracı" nı kullanırken 'Shift' tuşunu Basılı tutarak seçim işleminizi gerçekleştirirseniz 'kare' şeklinde, "Elips İşaret Aracı" nı kullanırken 'Shift' tuşunu Basılı tutarak seçim işleminizi gerçekleştirirseniz daire şeklinde seçim alanı oluşturmuş olursunuz.

(Taşıma Aracı) Aracı Taşı: Katmanları ya da Seçili alanı taşımanızı sağlar. Özelliği seçtikten sonra mouse'un sol tuşu Basılı tutularak katman istenilen yere taşınır.

Lasso Tool (Kement Aracı): Seçim işlemi yapar. İşaret Aracıyla aynı işlevi yürütür. Pikselleri dahi, tek tek seçebilir, Daginik seçim yapabilirsiniz. Üç farklı seçenek sunar.

Lasso Tool (Kement Aracı): Mouse'un sol tuşuna Basılı tutarak istediğiniz alanın belli bir noktasından başlayarak seçiminizi yapın ve seçiminizi başladığınız noktada bitirin.

Polygonal Lasso Tool (Çokgen Kement Aracı): Mouse'un sol tuşu tek tek Tıklamalar yaparak seçim üzerinde ile resim alanınızı oluşturun.

Manyetik Lasso Tool (Manyetik Kement Aracı): Piksel tanıma yöntemine göre çalışır. Aynı renk pikseller üzerine seçim yapar. Yapmanız gereken tek şey, seçim alanınızı belirledikten sonra mouse'un sol tuşu ile bir alana tıklayıp mouse'u isteğiniz doğrultusunda hareket ettirmek (sol Tusa Basılı tutmanıza gerek yoktur) ve başladığınız noktada bitirmek.

Magic Wand Tool (Sihirbaz Çubuğu Aracı): Seçim işlevi yapar. Piksel tanıma yöntemine göre SEÇER. Örneğin tüm Beyaz renkleri seçmek istiyorsanız, bu özelliği Seçili hale getirip mouse'un sol tuşu ile Beyaz bir renge tıklayın. Resim üzerindeki tüm siyah renkler seçilecektir. Aynı resim üzerinde Seçili alan ile birlikte başka Seçili alanlar da oluşturmak istiyorsanız, SHIFT tuşunu Basılı tutarak yeni seçim alanları oluşturun. Seçilmiş alan, seçim alanının belli bir bölümünü seçim dışına çıkarmak istiyorsanız, ALT tuşunu Basılı tutarak işleminizi tamamlayın.

Crop Aracı (kırpma Aracı): Kesme işlemi yapar. Resim üzerinde kalmasını istediğiniz alanı mouse'un sol tuşunu Basılı tutarak seçin, çerçeve dışında kalan alan silinecektir. Çerçeve kenarları ile oynayarak kesilmesini istediğinizi alana ince ayar yapabilirsiniz. "" Tuşuna basarak seçilmiş olan kırpma alanını iptal edebilirsiniz Escape.

Slice Tool (Dilim aracı): Genel olarak web tabanlı resimlerde kullanılır. Dijital resimlerinize yapacağınız işlemler için gerekli değildir.

Fırça Aracı (Boya Fırçası Aracı): Tam boyama (Çizgisel) yapar. ÖNALAN rengini kullanır. İki farklı seçenek sunar. Mouse'un sol tuşu Basılı tutularak işlem yapılır.

Kalem Aracı (Kurşun Kalem Aracı): Çizim yapar.

Clone Samp Tool (Damga Kopyalama Aracı): Piksel kopyalaması yapar. Dijital resimler üzerindeki değişikliklerde çok fazla oranda kullanılır. Bir diğer ismi de, DNA kopyalama aracıdır. Iki seçenek sunar.

Clone Stamp Tool (Damga Kopyalama Aracı): Damga kopyalama aracını seçtikten sonra öncelikle kopyalamak istediğiniz alanı ALT tuşuna Basılı tutarak mouse'un sol tuşu ile tarayın. Sonra ALT tuşuna basmadan mouse'un sol tuşunu Basılı tutarak resmin istediğiniz alanına yapıştırın.

Pattern Samp Tool (Desen Kopyalama Aracı): Desen kopyalama aracını etkinleştirdikten sonra, araç kutusunun hemen üstünde yer alan seçenek menüsünden istediğiniz deseni seçin ve yapıştırmak istediğiniz alan üzerine gelerek mouse'un sol tuşunu Basılı tutarak yapıştırma işlemini yapın.

Tarih Brush Tool (Sanat Tarihi Aracı): Resminize hangi işlemi hangi efekti uygularsanız uygulayın, bu özelliği kullanarak resminizin ilk başlangıç haline geri dönebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken nokta, resminizin tamamını değil, sadece sizin istediğiniz alanı eski haline getirebileceğiniz. Iki seçenek sunar.

Tarih Brush Tool (Sanat Tarihi Aracı): Resminizi ilk başlangıç haline getirir. Yapmanız gereken mouse'un sol tuşuna Basılı tutarak istenilen alanı taramak ..

Sanat Tarihi Fırçası Aracı (Sanat Tarihi Fırçası): Bu özellik Resminizi dijital bir resim olmaktan çıkararak, Resminizi pastelle boyanmış bir resim haline getirir.

Eraser Tool (Silgi Aracı): Pikselleri yok ederek silme işlemi yapar. Üç seçenek sunar.

Eraser Tool (Silgi Aracı): Mouse'un sol tuşu Basılı tutularak istenilen alanlar silinir.

Background Eraser Tool (Artalan Silgi Aracı): Artalan rengini siler.

Magic Eraser Tool (Sihirli Silgi Aracı): Mouse'un sol tuşuna tek Tıklama yaparak istenilen piksel alanı silinir.

(Boya kovası Aracı) Kepçe Aracı Boya: İlginç geçiş efekti boyamaları ve toplu renk boyamaları yapar. Iki seçenek sunar.

(Boya kovası Aracı) Kepçe Aracı Boya: ÖNALAN rengini, tüm katmana etkinleştirerek boyama yapar. Yapmanız gereken, özelliği seçtikten sonra resim içerisindeki herhangi bir alana mouse'un sol tuşu ile bir kere tıklatmanız.

Graident Tool (Geçiş Aracı): Geçiş aracı özelliğini seçtikten sonra, araç kutusunun hemen üst kısmında bulunan seçenekler menüsünden istediğiniz geçiş efektini seçin. Geçiş efektlerinin hemen sağ kısmında bulunan efekt uygulama seçeneklerinden de birini seçerek resmin istediğiniz bir alanına mouse'un sol tuşu Basılı tutularak çiziminizi yapın. Resmin tamamını değil de, istediğiniz bir alanını "seçim" işlemini yaptıktan sonra boyama işlemi gerçekleştirerek renklendirebilirsiniz.

Smudge Tool (Bulanıklılık Aracı): Mouse'un sol tuşu Basılı tutularak ya da tek tıklamayla istenilen alana işlem yapılır. Üç seçenek sunar.

Smudge Tool (Bulanıklılık Aracı): Resmin istenilen kısmına bulanıklık katar.

(Keskinleştirme Aracı) Aracı Sharpen: Bulanıklılığın tersi bir işlem yapar. Resimleriniz üzerindeki Bulanık noktaları keskinleştirir.

(Bulaşıklılık Aracı) Aracı Blur: Resim üzerinde istenilen alanda "şekil değişikliği" yapılmasına olanak sağlar.

Dodge Tool (Kaçırma Aracı): Mouse'un sol tuşu Basılı tutularak ya da tek tıklamayla istenilen alana işlem yapılır. Üç seçenek sunar.

Dodge Tool (Kaçırma Aracı): Resminiz üzerinde ışıklandırılmış alan yaratmanızı sağlar.

(Yakma Aracı) Aracı Burn: Resminiz üzerinde koyulaştırılmış alan yaratmanızı sağlar.

Sünger Aracı (Sünger Aracı): Resim doygunluğunu ya da azaltmanızı sağlar arttırmanızı.

Type Tool (Yazı aracı): Resimler üzerine yazı olanak sağlar yazabilmenize. Özelliği seçtikten sonra, mouse'un sol tuşu ile resim üzerinde herhangi bir noktaya bir tıklatma yapmanız yeterli. Yazıyı bitirdikten sonra "Taşıma Aracı" na bir kere tıklayın. Dört Seçenek Sunar.

Yatay Tip Tool (Yatay Yazı Aracı): Yan olarak yazı yazmamızı sağlar.

Dikey Tip Tool (Dikey Yazı Aracı): Yazılarınızı Dik olarak yazmanızı sağlar.

Yatay Tip Mask Tool (Yatay seçerek Yazı): Yazılarınızı yazı harflerine göre seçerek Yatay oluşturur.

Dikey Tip Mask Tool (Dikey seçerek Yazı): Yazılarınızı yazı harflerinize göre seçerek Dikey oluşturur.

Pen Tool (Kalem Aracı): Resim üzerine ÖNALAN renginde çizgiler çizmenize olanak sağlar.

Dikdörtgen Tool (Dörtgen aracı): Resim üzerine, şekil ve çizgi Katmanları koymanızı sağlar. Photoshop'un ayrıca kendine özel şekillerini de kullanabilmenizi sağlar. ÖNALAN rengini kullanır. 6 farklı seçenek sunar

Dikdörtgen Tool (Dörtgen aracı): Köşeleri Düz Dikdörtgen çizmenizi sağlar.

Dikdörtgen Tool (Köşeleri Yuvarlanmış Dörtgen Aracı): Köşeleri Yuvarlatılmış Dikdörtgen çizmenizi sağlar Yuvarlak.

Elips Tool (Elips Aracı): Elips çizmenizi sağlar.

Çokgen Tool (Çokgen Aracı): Yukarıda belirtilen şekillerin katman olarak çizimini yapmanızı sağlar.

Line Tool (Çizgi aracı): Resim üzerinde çizgi katmanı yapmanıza olanak sağlar

Custom Shape Tool (Özel şekil aracı): Resim üzerine photoshop tarafından belirlenmiş olan özel şekiller çizmenizi sağlar.

Notlar Aracı (Not aracı): Resim üzerine not veya ses bırakmanızı sağlar. Iki seçenek sunar.

Notlar Aracı (Not aracı): Resim üzerine not bırakmanızı sağlar. Not resim üzerinde küçük bir sembol ile temsil edilir. Özelliği seçtikten sonra mouse'un sol tuşunu resim üzerinde istediğiniz bir alana bir kere tıklatın. Metin Kutusu karşınıza çıkacaktır. Buraya notunuzu bırakın ve sembole mouse'un sol tuşu ile iki kere ard arda tıklatın. Not defteri kapanacaktır. Not defterini tekrar açmak için üzerine mouse'un sol tuşu ile çift tıklatmanız yeterlidir. Eğer notu silmek istiyorsanız, notu seçtikten sonra "" tuşuna basınız .. silmek

Ses Annonation Tool (Ses Ek Açıklama Aracı): Resim üzerine ses eklemenizi sağlar. Kullanma değil defterini ile aynıdır biçimi.

Damlalık Aracı (Damlalık aracı): ÖNALAN ve artalan renk ayarlamalarında ve Belirlediğiniz iki nokta arasındaki Uzaklığı ölçmek için kullanılır. Üç seçenek sunar.

Damlalık Aracı (Damlalık aracı): Resim üzerinde Beğendiğiniz bir rengi ÖNALAN rengi olarak seçmenize olanak sağlıyor. Özelliği seçtikten sonra resim üzerinde Beğendiğiniz bir renk pikseline mouse'un sol tuşu ile tıklayın. ÖNALAN rengi seçilmiş olacaktır.

Renk Sampler Tool (Renk örnekleyici aracı): Resim üzerinde seçmiş olduğunuz rengin tüm RGB oranlarını veya CMYK oranlarını verir. Bu özellik aynı anda dört farklı rengi incelemenizi mümkün kılıyor. Özelliği seçtikten sonra, "Pencere / Bilgileri Göster" menüsünü açın. Mouse'un sol tuşu ile bir renk noktasına tıklayın. Eğer Resminiz RGB modunda ise seçtiğiniz rengin, Red oranı, Green oranı ve Blue oranı verilecektir. Özelliği resminizin üzerinden kaldırmak için resmin dışına taşımanız yeterli.

Tedbir Tool (Ölçü aracı): Resim üzerinde Belirlediğiniz iki nokta arasındaki Uzaklığı ölçmenizi sağlar.
Mouse'un sol tuşunu Basılı tutarak çekin ve bırakın. Araç kutusunun hemen üstündeki seçenekler menüsü size gerekli oranlamaları verecektir.

El Aracı (El Aracı): Ekranınıza sığmayacak büyüklükteki görüntülere ulaşmak için kullanılır. Mouse'un sol tuşu Basılı tutularak kullanılır.

(Yakınlaştırma Aracı) Aracı Zoom: Resmin istenilen noktalarına yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapar.
Mouse'un sol tuşuna bir kere tıklanarak yakınlaştırma işlemi gerçekleştirilir. ALT tuşuna Basılı tutularak mouse'un sol tuşuna bir kere tıklanırsa uzaklaştırma işlemi gerçekleştirilir

Önalan Rengi / Arka Plan Rengi (ÖNALAN rengi / Artalan rengi): Photoshop'un tüm boyama ve çizim işlemlerinde kullanılan renk birimleridir. ÖNALAN veya artalan renginin üzerine gelerek mouse'un sol tuşu ile bir kere TIKLAMANIZ yeterli. Tıkladıktan sonra karşınıza çıkan renk menusundan istediğiniz rengi seçerek ÖNALAN veya art alan rengi olarak belirleyebilirsiniz.

Quick Mask Mode (Maskeleme Aracı): Hızlı Maskeleme yapmaya veya maskelemeden çıkmaya yarar.

Tam Ekran Modu (Tam Sayfa): Tam ekran yapar, eski hale gelir.

ımageReady (İmage Ready Geçiş) Jump to: ImageReady'ye atlama yapar. Herhangi bir imajınız açıksa Doğrudan ImageReady'e gönderip aynı imajda bütün Katmanları, efektleri ve filtreleri ile ImageReady'de kullanıma hazırlar.

Dön Adobe Programları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir