Logolardaki Gizli Anlamlar

Logo, broşür, katalog, dergi vb. tasarımlar nasıl yapılmalı, püf noktaları nelerdir burada konuşalım.
Moderatör
Mesajlar: 621
Kayıt: 12 Kas 2014, 00:38

Logolardaki Gizli Anlamlar

Okunmamış mesajgönderen jennylynn » 14 Kas 2014, 15:38

Amazon’un logosunda alttan gelen sarı çizgi, hem bir gülen yüz gibi duruyor, hem de A’da başlayıp Z’de bittiğinden, “Amazon’da A’dan Z’ye her şey var!” izlenimi bırakıyor.

Washington Eyalet Üniversitesi’nin maskotu, puma. Yönetim ise basit bir puma resmi koymak yerine, W, S ve U harflerinden bir puma figürü ortaya çıkarmışlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyâletinin en büyük şekli olan Milwaukee’nin beyzbol takımı olan Brewers, ’78 yılından ’93 yılına kadar bu amblemi kullandı. Amblem, “M” harfi ile “B” harfinin bir beyzbol eldiveni oluşturmasından, ve ortadaki beyzbol topundan oluşuyor. Ve beyzbolda en bilinen amblemlerden biri.

Ülkemizde de oldukça yaygın olan, Fransız süpermarketler zinciri Carrefour’un logosu da oldukça anlamlı. “Carrefour” kelimesi, Fransızca’da “kesişen ya da ayrılan yollar” ile ilgili bir kelime. Logodaki kırmızı ve mavi oklar, bu yollarla ilgili. Ayrıca logonun ortasındaki beyazlığa dikkatli bakarsanız, büyük bir C harfi görebilirsiniz.

İsviçre merkezli ünlü çikolatacı Toblerone’un da sembolü bir garip. İsviçre’nin Bern kentindeki bir dağın temsili olarak çizilen dağın üzerine dikkatli bakarsanız, kente adını veren ayıyı görebilirsiniz.

Dünyanın en ünlü bisiklet yarışı olan Tour de France’in logosuna bakarsanız, sarı nokta ve üzerindeki R harfini bisiklet ve sürücüsü olarak görebilirsiniz.

Goodwill’in logosunun sol üstündeki “yarısı kesilmiş gülen yüz”e dikkat edin. Çünkü o aynı zamanda bir G harfi

Delta Havayolları tarafından satın alınmadan önce, Amerikan Northwest Havayolları’nın amblemi bu şekildeydi. Çember içinde birbiri içine geçmiş W ve N harfleri, beyaz ve kırmızı renkte. Fakat bir ayrıntı daha var. Northwest, İngilizce’de “kuzeybatı” anlamına geliyor. “North”, kuzey ve “west”, batı. O çemberi bir pusula kabul edersek, N harfinin bulunduğu yer kuzeyi, W harfinin başlangıcı gibi duran ok da kuzeybatıyı gösteriyor. Ne numara amaPittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu’nun logosu da tam bir sanat eseri. Ortadaki ağacı hemencecik görmüşsünüzdür. Ağacın altına dikkat ederseniz, eğer siyahlığı su kabul ederseniz, yüzen balıkları görebilirsiniz. Ayrıca ağacın dalları ile kökleri arasına dikkatli bakarsanız, birbirine bakan bir aslan ve bir maymunu da görebilirsiniz.Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, üniversite atletizm konferansı olan Big Ten’i ağırlayacak 11. üniversite oldu. Bunun şerefine de Big Ten’in logosunun içine 11 sayısını yerleştirdi. Elbette Nebraska-Lincoln Üniversite yakında konferansı ağırlayacak 12. üniversite olacak. Yeni bir logo da geliştirmeleri gerekecek.

Amerika’nın ünlü restaurant zinciri Tostitos’un amblemi de oldukça ilginç. İkinci ve üçüncü “T” harfleri, İ harfinin noktası gibi duran salsa sosuna cips batırıyorlar.

Amerikalı dondurmacı Baskin Robbins, dondurma aromaları ile ünlü. Tam 31 çeşit dondurma aroması sunan Baskin Robbins’in logosunun ortasında da 31 sayısı mevcut

Dünyaca ünlü kargo firması FedEx’in logosundaki E ve x harflerinin arasına dikkat edin. Bir ok işareti olduğunu göreceksiniz.

Dön Tasarım Püf Noktaları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir